You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.

12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.

12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.

12.sınıf ve Anadolu lisesi öğrencisiyim. Bu sene YKS'ye gireceğimden dolayı 2.dönemde açık liseye geçmeyi düşündüm. Fakat bazı sorularım var. Biz 1. yazılılarımızı olduk ve 3 ocakta da 2. yazılılarımız başlıyor. Bildiğim kadarıyla da 2.dönemde açık liseye geçişte yeni kayıtlar 6 ocakta başlıyor. Ben hem okulun 2. yazılılarına girmek istemiyorum hem de 2.dönemde açık liseye geçmek istiyorum. Yani okulumda 12.sınıf 1.dönemi tamamlamadan ve 2.yazılılarına girmeden 2.dönemde açık liseye geçmek istiyorum bunu yapabilir miyim? Eğer yapabiliyorsam yazılıların hepsine girmeden 6 ocakta hemen kayıt olacağım. Ayrıca özürsüz devamsızlığım da 10'a yaklaşmak üzere. Devamsızlık açığa geçerken sorun teşkil eder mi? Bu arada ben bu sene YKS'ye gireceğimden dolayı sorunsuz bir şekilde bu sene mezun olmam gerekiyor. Son olarak da okuldaki bir hocamız bize 2.dönemde açık liseden devam edersek bizim kredimizin fazla olacağından açık lisede 2.dönem sınavlarına girmenize gerek kalmayabilir dedi. Kısacası ben sorunsuz bir şekilde bu sene mezun olup 2022 Haziran ayında YKS sınavına girmek istiyorum. Biliyorum çok soru sordum fakat ayrı ayrı cevaplarsanız daha anlaşılır olur. Şimdiden teşekkür ederim  Smile


Yönetim
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
1. Yapılacak olan 2. dönem sınavına açık öğretim lisesinden girebilirsiniz.
2. Açık Lise de mezuniyet şartlarından 8 dönem şartı aranmaktadır. Siz 4. sınıf 1. donemde olduğunuz için toplam doneminiz 7 olur. Bu yüzden açık liseden 1 defa sınava girmeniz ile mezun olabilirsiniz.
3. Ders kredilerinin açık lise dersleri ile karşılaştırin almış yani başarılı olduğunuz dersler açık liseye aynen aktarılır. Eğer ki açık lise de var olan fakat sizin örgün eğitimde var olmayan ortak dersler varsa bunlardan sınava gireceksiniz.
4. Açık Öğretim Lisesine gecisinizde devamsızlık herhangi bir problem olmamaktadır.
5. Açık Öğretim Lisesinde 2 dönem ve 3. dönem sınavları yapılıyor. 3. dönem sınavına sadece sınav tarihinden 18 yaşından gün almış olanlar girebiliyordu. 18 yaş altı sadece 1. ve 2. dönem sınavlarına girebiliyordu.

Kurallar ve kanunlar devamlı değiştiği için bu konuda kesin bilgi veremeyiz.

Siz en iyisi Halk Eğitim Merkezine başvurunuz.
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Deminden beri konu açmaya çalışıyorum konu başlığı sorunu çıkıyor. Ben de buraya yazıyorum lütfen yardım edin
Merhaba ben 12.sınıf Anadolu Lisesi öğrencisiydim. 1.dönemi kendi okulumda bitirdim tüm yazılılara girdim fakat devamsızlık toplamım 30u geçmişti. Bana bunun engel olmayacağını ve açık liseye geçtiğimde okuduğum 1.dönemin sayılacağını söylemişlerdi. Ben de dün açık liseye geçtim. Bugün ders seçimine girdim ve dönem 7 ortak derslerini de almak zorunda olduğumu fark ettim. Aslında ben 12.sınıf 1.dönemi (dönem 7yi) okumuştum. Bunu nasıl düzeltebilirim lütfen yardım edin. Yoksa 4 sınava girmek yerine 8 sınava girmek zorunda kalacağım.
Yönetim
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Hayırlı akşamlar @Blairy öncelikle yeni bir konu açamadığınız için üzgünüm. Açık Lise forum kurallarında bazı değişiklikler yapılması gerekiyordu. Bu kurala takılmışsınız anlaşılan. Oysaki çok basit bir işlem. Yeni konu başlığı oluştururken en az "20" karakterden oluşmalı. Çünkü yeni kayıt olan kullanıcılar "Acil" "Soru" diye kısa başlıklar oluşturmakta buna engel olmak ve başlıktan da daha iyi bir anlatım durumu olması gerektiğine inanıyoruz ve sorunuza şöyle cevap verelim.

Daha önceden böyle bir konu hakkında bir arkadaş daha sormuştu. Halk eğitim merkezinde görevli bir öğretmen arkadaşa aynı durumu anlattım o bana örgün eğitimde devamsızlıktan kalma durumu olan öğrenci açık öğretim lisesine geçiş yapmayı planladığını ve devamsızlık yaptığı dönemde başarılı olduğu sınavların da sisteme ekleneceğini sordu ve öğretmen arkadaşımız devamsızlık yapıp da o dönemde başarılı olduğu derslerinde sisteme geçtiğini söylemişti. Bu durumu soruyu soran arkadaşa ilettim. Fakat bir de uyarı yaptım bunu örgün eğitimde tastiknameyi verecek olan öğretmen arkadaşa sorup daha iyi bir bilgi alacağını söyledim.

Sizinde sormuş olduğunuz soru hakkında kesin bilgimiz bulunmamaktadır. Şimdi ise neden 8 dönem sınava gireceğinizi anlamış değiliz.
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Bu sene haziran ayında YKS'ye gireceğim bu nedenle mezun olmam gerekiyor. O yüzden tüm ortak dersleri aynı anda verip mezun olmak zorundayım. Ayrıca ben açık liseye geçmeden önce zaten e okulda kaydım olduğundan dolayı tasdikname ile kayıt olmadım. Diğer devamsızlığı olup açık liseye geçen arkadaşlarım da aynı durumdalar ne yapacağız bilmiyorum. Aynı zamanda ilk defa açık liseye geçtiğimden dolayı, sınavların e-sınav olacağından dolayı sınavların zorluk düzeylerini ve nasıl çalışacağımı bilmiyorum. Bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler Smile
Yönetim
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Size acik liseden ne zaman mezun olacağınızı söylemek için ve yks sınavına girip girmeyeceğinizi söyleyebilmek için öğrenci paneliniz yer alan "Kredi Bilgileri" sayfasında toplam krediniz, toplam doneminiz ve zorunlu ders sayısı, alt kısımda ise 2021 / 2 Mezuniyet Şartları alanında toplam dönemi paylaşırsanız size tam bilgi verebilirim.
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Şu an yorum yaptığım konuyu açan kişi de benim. Yani 12.sınıf 1.dönemi bitirip öyle geçtim açık liseye. Fakat anladığım kadarıyla devamsızlığımdan dolayı 1.dönemim sayılmadı. Toplam dönemim 7 olarak gözüküyor ve kredim zaten 170ten fazla. Tek sorun devamsızlık yapmayan arkadaşlarımın Ders Bilgileri (Genel) kısmında 4 ortak dersi varken benim 8 ortak dersimin olması. Bu da devamsızlıktan dolayı anladığım kadarıyla. Sorum ise bu durumu düzeltebilir miyim? Çünkü ben açık liseye kayıt olmadan önce numaralarını aramıştım devamsızlığın hiçbir sorun olmayacağını söylemişlerdi. Ve ilk defa sınavlara gireceğim. Sınavlara nasıl çalışacağım? Kitapları alayım mı? Gireceğim sınavlar : Din (7.dönem ve 8.dönem), İnkılap (7.dönem ve 8.dönem), İngilizce (7.dönem ve 8.dönem) ve Edebiyat (7.dönem ve 8.dönem)
Yönetim
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
@Blairy bu yıl üniversite sınavına girme hakkınız var 8 adet sorunlu dersinizi açık öğretim lisesi 2. donem sınavı 1 - 10 Mart 2022 de yapılacak olan online sınavlarda başarılı olduğunuz taktirde mezun olursunuz. Sizin sanırım devamsızlıktan kaldığınız için döneme ait sınavlarıniz geçersiz saymislar. Fakat bu yıl kesin mezun oluyorsunuz. Tabi sınavlarda başarılı olmak şartı ile.
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Anladım, teşekkür ederim. Kayıt olduğum zaman oradaki kaydı yapan kişi kitapları ne zaman alacağımı söylemişti fakat sesten tam anlayamamıştım. Kitapları ne zamana kadar alabilirim ve sanırım belirli saat aralıklarında dağıtılıyormuş saat kaçta yapılıyor bilginiz var mı?
Yönetim
RE: 12.sınıf anadolu lisesinden açık liseye geçeceğim. Sorularım var.
Açık Öğretim Lisesi kitaplarını istediğiniz gün alabilirsiniz.

Açık lise (aol) online sinav tarihi 1 Mart 2022 saat 9:00 da başlayıp 10 Mart 2022 saat 23:59 zaman zarfında gerçekleşecektir.
Bilgi

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Açık Lise Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

© 2020 Açık Lise Forum. Tüm hakları saklıdır.

Forum Yazılımı: MyBB