You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Kombi, Doğalgaz veya Kalorifer Peteği Isınmıyordu?

Kombi, Doğalgaz veya Kalorifer Peteği Isınmıyordu?

Yönetim
Kombi, Doğalgaz veya Kalorifer Peteği Isınmıyordu?

Merhaba arkadaşlar yıllardır başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Evimde kalorifer tesisatı vardı yanmasına rağmen bir türlü çocuk odasında ki petek ısınmıyordu. Doğalgaz geldi ve kombi kuruldu tesisat doğalgaz dönüşümlü olduğu için aynı hat üzerinden çalışmaya başladı fakat doğal gaz ile de petek bir türlü ısınmıyordu. Aslında petekte sadece 10 cm alan ısınıyordu.

Resimde göstereyim 

[Resim: kalorifer-petegi-isinmiyor-neden-olabilir.jpg]

Kırmızı çizgiler ile çizdiğim alan ısınıyordu diğer yerleri hiç ısınmıyordu. Havasını aldık yıkadık en son olarak peteği değiştirdik yine olmadı.  En sonunda kalorifer peteğinin neden ısınmadığını anladık. Aynı yerden su giriş çıkışı olan petekte normalde üst kısımdan sıcak su girmesi gerekirken bizim petekte üst kısımdan soğuk su çıkışı oluyormuş. Bu yüzden kombi sıcak suyu basarken petek üstünde soğuk suyu çekemediği için dolaşım sağlanmıyormuş bizde kolektor yerinden değişikliği sağladık bu şekilde üst kısımdan su girişi sağlanıyor ve al çıkıştan ise soğuk suyun çekimi sağlanıyor. 

Artık peteğimiz ısınıyor Big Grin


Bilgi

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Açık Lise Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

© 2020 Açık Lise Forum. Tüm hakları saklıdır.

Forum Yazılımı: MyBB