You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Motor Kaskı Çeşitleri

Motor Kaskı Çeşitleri

Herkese merhaba. Ben bir motosiklet tutkunu olarak sizlerle çok değerli bilgiler paylaşmak için geldim. Halihazırda internette olan fakat çoğu insanın önemsemediği bir konuya değineceğim. motosiklet aksesuar çeşitlerinden en önemli olan motosiklet kaskı... Motosiklet kullanan herkesin mutlaka takması gereken bir aksesuar. Rahat edemiyorum diyorsanız her isteğe uygun çeşitleri bulunmakta. Sizler için kask çeşitlerini araştırdım, keyifle okumanız ve kafanızdan çıkarmamanız dileğiyle..

Bir motosiklet kullanıcısı için en önemli ekipman kasktır. Bir kaza veya tehlike anında en önemli uzvunuz başınızdır. Kaskınızı takmadan motosiklet kullanmanız yasal değildir. Trafik cezası ödeme ihtimaliniz oldukça fazladır. Yasa motosiklet sürücülerinin takması gereken koruma başlığını “Sürücü ve taşınması halinde yolcular için; yanmayacak ve başı, ısı, çarpma ve dış tesirlere karşı koruyacak, görme ve işitmeye engel olmayacak, kolay takılıp çıkarılacak şekilde olacak” şeklinde tanımlıyor. Kaskınız olmadan yola çıkmak ve motosiklet kullanmak bir çok riski içereceğinden kimsenin önereceği bir şey değildir. Başka bir deyişle, vücudumuzun en iyi korumamız gereken parçası ve dolayısı ile motosiklet aksesuarları içinde en önemli (ve en pahalı) yatırım. Fiberglass yapıda dizayn edilen kasklar artık daha çok koruma sağlar. Alacağınız kaskın sharp testi olarak bilinen güvenlik açısından başarılı olmasıda çok önemlidir. Sizden başka birisinin kullanma ihtimali olduğunda yıkanabilir olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Ayrıca ağırlık uzun yolculuklarda rahatsız edebileceğinden ortalama 1400- 1500 gr olarak tercih edilmelidir. Kaskın açık veya kapalı olması, yapıldığı malzeme ve kafa yapınıza uygunluğu, kaza anında koruma yüzdesi gibi detaylara dikkat ederek kask satın almanız en doğru olandır.

Kase Şekilli Motosiklet Kask
Kafanın tepe kısmını korur. Tepe kısmı dışınba hiçbir bölümünü korumaz. Hiç kask takmamaya karşın minimum koruma sağlayacaktır. Takılıp çıkarılması basittir ve çoğu konum ve zamanda pekte çıkarılmasına ihtiyaç duyulmaz. Üreticiler kase şekilli kaskları yan görüşü ve sürücülerin çevresini daha rahat duyabilmeleri için tasarlamışlardır. Genellikle alabileceğiniz en ucuz kasktır. Asi bir görünüme sahiptir.Dış sesler (rüzgar gibi) kulaklara zarar verebilir. Yağmuru, rüzgarı, böcekleri, taş ve toz toprağı ve soğuğu kafanızın tepesi dışında hiçbir yerden yalıtmaz.

Yarım Motosiklet Kask
Kafanın üst kısmını ve kulaklarla birlikte yanlarını korur. Kulakları da koruduğundan kase şeklindeki kasklardan daha çok koruma sağlar. Takılıp çıkarılması yine basittir ve çoğu konum ve zamanda pekte çıkarılmasına ihtiyaç duyulmaz. Ek olarak Gogle (gözlük) takılması gerektirir. Üreticiler yarım kaskları yan taraftaki görüşleri engellememek, koruma ve güvenilirliği dengede tutmak ve duymayı engellememek için tasarlamışlardır. Bazı yarım kasklarda kulaklara kadar inen deri kulak protectorleri vardır ve bu nedenle bu alanlarda daha fazla koruma sağlarlar.

Open-Face Motosiklet Kask (açık)
Görünüşleri yarım kasklara benzemektedir. Artısı önünde vizör denilen koruması bulunur. Dış gürültüleri (rüzgar gibi) engelleyebilir. Düştüğünüzde yüz, çene, dişler, burun gibi alanlarda yeterli derecede koruma sağlayamaz. Kafayı, boynu, kulakları ve gözleri korur. Full face ve flip-up full face kaskların dışında üçüncü en yüksek korumayı sağlayan motor kaskı çeşitlerinden biridir. Fotoğraf çekmek, su içmek vs gibi basit işelmlerinizde sadece visörü kaldırmak yeterli olacaktır. Üreticiler open-face kaskları yan görüşü engellememek, koruma ve güvenilirliği dengede tutmak için tasarlamışlardır. Genellikle full face kasklardan daha ucuzdurlar.

Flip-Up Motosiklet Kask (çene açılır)
Açılır çene yapısına sahiptir.Çene mekanizmasının kapalı olduğu zamanlarda tüm kafayı, boynu, kulakları, gözleri, yüzü ve çeneyi korur. Tasarımı sayesinde yağmuru, rüzgarı, böcekleri, taş, toz , çamur ve soğuğu dışarıda tutmaya yardımcı olur. Darbe durumunda çene kısmı açılabilir bundan dolayı  kaza sırasında full face kasklar kadar güvenli değillerdir.

Full face Kask (kapalı)
Tüm kafayı, boynu, kulakları, gözleri, yüzü ve çeneyi korur. Diğer kasklara kıyasla maksimum korumayı sağlar. Tasarımı sayesinde yağmuru, rüzgarı, böcekleri, taş, toz , çamur ve soğuğu dışarıda tutmaya yardımcı olur. Üreticiler full-face kaskları yan görüşleri engellememek ve bir kaza sırasında en yüksek güvenlik seviyesini sağlamak amaçlı tasarlamışlardır. Dış sesleri en fazla bastırabilen kasktır. Kaskı çıkarmak diğer tüm tiplerden daha zor görünebilir. Gözlük takanlar için kullanımı zahmetlidir. Gözlük gözünüzdeyken giymesi ve çıkarılması zordur. Genellikle piyasadaki en pahalı kasklardır. Sağladığı koruma göz önüne alınırsa bunu hak ettiğini düşünebilirsiniz.


Bilgi

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Açık Lise Forum sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.

© 2020 Açık Lise Forum. Tüm hakları saklıdır.

Forum Yazılımı: MyBB